Novice
Skupina Sreda v sredo je prejemnica nagrade občinstva
Grafični bienale Ljubljana podeljuje nagrade že od prve edicije bienala leta 1955, od leta 2013 tudi nagrado občinstva.
Največ glasov za nagrado občinstva 35. grafičnega bienala Ljubljana je prejela skupina Sreda v sredo, ki se na tokratni izvedbi bienala predstavlja z grafikami, razstavljenimi v MGLC Gradu Tivoli, obenem pa je njihov atelje na Štefanovi ulici eno od prizorišč bienala.
Januarja se s pestim programom zaključuje 35. grafični bienale Ljubljana
V nedeljo, 14. januarja, se zaključuje 35. grafični bienale Ljubljana. V sklopu zaključnih dnevov pripravljamo pester program, ki vključuje vodstvi, javno predavanje, delavnico in razstavo.
Prazniki v MGLC
Privoščite si odmik od mestnega vrveža in se po praznično okrašenem Jakopičevem sprehajališču odpravite na ogled 35. grafičnega bienala v Mednarodni grafični likovni center.
Grafična mapa umetnikov 35. grafičnega bienala Ljubljana, Sveti kot
Različne tematike umetniških del, vključenih v grafično mapo Sveti kot, sestavljajo imaginarni oltar, kjer je obiskovalcu simbolično povrnjen njegov prispevek k družbenemu projektu in ki naj bi v njem obudil uporno moč kolektivnega.
Napoved tretje epizode podkasta To ni nobena umetnost
Gostja nove, tretje epizode podkasta To ni nobena umetnost je Tjaša Rener, koroška umetnica, ki je svoj dom in navdih našla v Gani. Njeni deli Drobna galerija in Kraj, ki mu rečemo dom sta predstavljeni na letošnjem bienalu.
Bienalski simpozij: Agyina, svarilo modrecev
V sklopu 35. grafičnega bienala Ljubljana, ki raziskuje ekosistem povezav, solidarnosti in zgodovin upora, ki izhajajo iz nekdaj tesnih vezi med poosamosvojitveno Gano in nekdanjo Jugoslavijo, bo med 16. in 18. novembrom v Ljubljani potekal mednarodni simpozij z naslovom Agyina: svarilo modrecev.
Napoved druge epizode podkasta To ni nobena umetnost
V drugi epizodi se Nevenka Šivavec pogovarja z Ibrahimom Mahamo, umetniškim vodjo 35. grafičnega bienala Ljubljana. Ibrahim ni le eden ta hip najbolj prepoznavnih mladih afriških umetnikov, temveč je tudi izjemno zanimiv sogovornik, ki se v svojem razmišljanju ne omejuje na vlogo umetnosti, kot jo razumemo na zahodu.
Nagrajenci 35. grafičnega bienala Ljubljana
Na otvoritvi 35. grafičnega bienala Ljubljana, je mednarodna žirija 35. grafičnega bienala Ljubljana v sestavi Bojana Piškur, Aziza Harmel, Raphael Chikukwa, Natalija Vujošević, Marie Helene Pereira in Zohra Opoku razglasila nagrajence 35. grafičnega bienala Ljubljana.
To ni nobena umetnost. Novi podkast MGLC.
Pogovori z zanimivimi posamezniki o tem, da razumeti in vzljubiti umetnost pravzaprav ni nobena umetnost.
Odprtje 35. grafičnega bienala Ljubljana
V petek, 15. septembra, se v Mednarodnem grafičnem likovnem centru odpira 35. grafični bienale Ljubljana z naslovom Iz praznine so prišli darovi kozmosa. Pester programom dogodkov, ki vključuje vodene oglede, pogovore z umetniki in glasbene dogodke se bo odvijal tudi med vikendom.
Razstava prejemnika velike nagrade 34. grafičnega bienala Ljubljana
15. september 2023–12. november 2023
RAVNIKAR GALLERY SPACE, Vošnjakova ulica 4, Ljubljana
Transformella: Cinis’ Forking [4.4.6.10.1] – Die Schützlinginnen and Neverlife in Symbolic Terrain
Umetniki na 35. grafičnem bienalu Ljubljana
Umetniški vodja 35. grafičnega bienala Ljubljana Ibrahim Mahama in kuratorska ekipa (Exit Frame Collective, Alicia Knock, Selom Koffi Kudjie, Inga Lace, Beya Othmani in Patrick Nii Okanta Ankrah) so k sodelovanju povabili umetnike in kolektive iz Afrike, Evrope in širše, ki delajo na področjih grafike, filma, instalacije in performansa in ki bodo poleg svojih že obstoječih predstavili tudi nova, posebej za bienale ustvarjena dela.
35. grafični bienale Ljubljana v berlinski Hiši svetovnih kultur
V sredo, 12. julija 2023, se je v berlinski Hiši svetovnih kultur (Haus der Kulturen der Welt; HKW) odvila predstavitev letošnjega 35. grafičnega bienala Ljubljana z naslovom Iz praznine so prišli darovi kozmosa. Po uvodnem nagovoru Nevenke Šivavec, direktorice Mednarodnega grafičnega likovnega centra je sledila predstavitev Ibrahima Mahame, umetniškega vodje prihajajočega bienala, ki je osvetlil osnovno idejo tokratne edicije. Na dogodku so o ideji bienala in sodelujočih umetnikih spregovorili še člani kuratorske ekipe Beya Othmani, Kwasi Ohene-Ayeh, Alicia Knock in Inga Lace, pogovor med njimi je povezovala Marie Hélène Pereira, višja kustosinja v HKW.
Predstavitev 35. grafičnega bienala Ljubljana v Berlinu
V sredo, 12. julija 2023, ob 18. uri se bo v berlinski Hiši svetovnih kultur (Haus der Kulturen der Welt; HKW) odvila predstavitev letošnjega 35. grafičnega bienala Ljubljana z naslovom Iz praznine so prišli darovi kozmosa.
Predstavitev kuratorske ekipe: Exit Frame
Kolektiv Exit Frame (Adwoa Amoah, Ato Annan, Bernard Akoi-Jackson, Kelvin Haizel in Kwasi Ohene-Ayeh) deluje na področju umetnosti in pedagogike. Kuriral je skupinsko razstavo of Materials and things (2021) v Franciji in soorganiziral 11-dnevni festival Pile au Rendezvous z La Condition Publique kot del Saison Africa2021. Leta 2020 so zagnali intenziven pedagoški projekt CritLab kot del svojega prizadevanja za razširitev kritične intelektualne infrastrukture profesionalne umetniške prakse v Gani.
Iz praznine so prišli darovi kozmosa
Umetniški vodja letošnjega bienala Ibrahim Mahama je k njegovemu snovanju povabil kompleksni svet kuratorskih entitet. Kolektiv Exit Frame, Alicia Knock, Selom Koffi Kudjie, Inga Lace, Beya Othmani in Patrick Nii Okanta sledijo Mahamovi kuratorski smeri, ki jo je navdihnilo njegovo dolgoletno zanimanje za obete afirmativne in emancipacijske politike prvega predsednika Gane, panafriškega teoretika Kwameja Nkrumaha.
Ibrahim Mahama je umetniški vodja 35. grafičnega bienala Ljubljana
Ibrahim Mahama, ki živi in dela v Akri, Kumasiju in Tamaleju v Gani, razstavlja na vodilnih mednarodnih prizoriščih, kot so beneški bienale, bienale v Sydneyju, Galerija Saatchi v Londonu, K21 v Düsseldorfu. V svojem delu tematizira vrednote, mednarodno trgovino, migracije in posledice kolonializma. Pogosto dela z najdenimi predmeti, ki jih preoblikuje in jim daje nove pomene.
Mednarodni grafični likovni center
Grad Tivoli, Pod turnom 3
SI-1000 Ljubljana, Slovenija
t: +386 (0)1 241 3800